Ještě Teams nepoužíváte?

Microsoft Teams představuje platformu, ve které spolu mohou komunikovat učitelé s žáky, učitelé mezi sebou, vedení školy s ekonomickým úsekem, prostě kdokoli, kdo má školní účet Office 365. Všichni mohou přímo z prostředí aplikace používat chat, volat a uskutečňovat videohovory, plánovat schůzky, zadávat a opravovat úkoly, využívat digitální sešit OneNote, vytvářet písemky, které se samy opraví, či přímo v aplikaci sdílet materiály. A právě na poslední možnost se podíváme podrobněji.

NEVÍTE, JAK SI PROSTŘEDÍ TEAMS PŘEDSTAVIT? PODÍVEJTE SE NA VIDEO Z GYMNÁZIA ČESKÁ V Č. BUDĚJOVICÍCH, KDE MICROSOFT TEAMS POUŽÍVAJÍ JAKO PRIMÁRNÍ PROSTŘEDEK PRO KOMUNIKACI SE STUDENTY I UČITELI, SHLÉDNĚTE ZÁZNAM VEČERNÍ UNIVERZITY MICROSOFT PRO ŠKOLSTVÍ NEBO SI STÁHNĚTE PDF PŘÍRUČKU.

Výukové materiály učitele: složka souborů s právy pouze pro čtení

Každý tým má v Microsoft Teams automaticky vytvořenou kartu “Soubory”, do které mohou učitelé i studenti umisťovat materiály, prezentace, referáty, prostě vše, co je k výuce třeba. Na dokumentech Office navíc mohou všichni členové týmu spolupracovat v reálném čase, aniž by aplikaci opustili.

V květnu 2019 přibyla do Microsoft Teams nenápadná novinka, která však mnoha učitelům usnadní práci ve třídě. Na kartě souborů v kanále “Obecné” přibyla složka “Výukové materiály”. Složka se automaticky přidala do všech týmů předmětů, včetně týmů založených před květnem 2019, a poznáte ji podle ikonky zámku. Tato ikona naznačuje i její hlavní vlastnost: pro běžné členy týmu, tj. žáky a studenty, je obsah složky k dispozici jen pro čtení. Učitel jako tvůrce týmu tak může obsah složky upravovat, žáci a studenti však ne. Její využití je nasnadě, učitelé do složky mohou publikovat různé materiály pro výuku a nemusejí mít strach, že by byly, byť omylem, někdy vymazány.

 

 

Do složky můžete přesunout i stávající soubory

Pokud v Microsoft Teams máte složky a soubory, které byste rádi do složky “Výukové materiály” přesunuli, stačí kliknout na tři tečky za jménem souboru či složky a zvolit “Přesunout”. Příjemnou vlastností Microsoft Teams je, že soubory a složky můžete přesouvat a kopírovat mezi všemi svými týmy.

Pokud naopak přesunete či zkopírujete soubor nebo složku ze složky “Výukové materiály” do běžné složky Microsoft Teams, studenti a žáci budou moci tento soubor či složku upravovat.

 

 

Chcete si vytvořit své vlastní složky pro čtení?

I to je možné. Stačí, když na kartě soubory kliknete na tlačítko “Otevřít ve službě SharePoint”. Úložiště souborů na pozadí zajišťuje v Microsoft Teams právě služba SharePoint. Ta nabízí mnoho dalších nastavení, která nejsou na první pohled dostupná.

 

 

Složka souborů Microsoft Teams se následně zobrazí v prostředí SharePoint. Přímo zde můžete vytvořit novou složku, nebo pomocí kliknutí na složku General (Obecné) nahoře uprostřed najdete složku, kterou jste vytvořili již dříve. Následně vedle názvu požadované složky klikněte na tři tečky a z nabídky zvolte “Podrobnosti”.

TIP: Pokud pracujete na malém displeji a tlačítko “Podrobnosti” nevidíte, zkuste zmenšit zobrazení stránky držením klávesy Ctrl a pohybem kolečka na myši.

 

 

Nyní můžete nastavovat přístup jednotlivých uživatelů. Ikona oka značí práva jen pro čtení, ikona tužky práva pro úpravy. Pokud byste chtěli ještě detailnější nastavení oprávnění, klikněte na tlačítko “Upřesnit” zcela dole. Toto však doporučujeme jen zkušeným uživatelům.

 

 

V podrobné správě oprávnění SharePoint můžete nastavovat práva typu úplné řízení, návrh, úpravy, přispívání či čtení. Zároveň můžete řídit dědičnost oprávnění. Správcům Windows serverů bude toto prostředí připomínat nastavení oprávnění ke složkám a souborům.

Je dobré mít na paměti, že změna těchto oprávnění může vést k tomu, že karta souborů v Microsoft Teams nebude pracovat tak, jak má. Nastavení by tedy měl provádět jen zkušený uživatel.

 

 

To je vše. Věřím, že nyní se v možnostech nastavení práv v Microsoft Teams už vyznáte více a nabité znalosti využijete přímo ve výuce.

Nezapomeňte, že aplikaci Teams si můžete nainstalovat na mobilní telefony všech platforem. Zejména pro žáky a studenty se tato možnost přímo nabízí, jelikož se jedná o zařízení, které využívají nejčastěji. Telefon se tak po instalaci aplikace Microsoft Teams promění z prostředku pro zábavu v inovativní prostředek výuky.